ugrás a tartalomra
A színházról
Sajtószemle
Ráadás
JátsszMa
Galéria
Online jegyvásárlás
Online szabadbérlet vásárlás
Ajándékkártya
Ráadás
Álmainkban a Balaton – S. Horváth Ildikó kiállítása
A tárlat nemes egyszerűséggel a Balaton címet viseli. Ilyenkor búcsúzunk tőle, és máris várjuk a nyarat, azt az évszakot, ami igazán a tóhoz kapcsolódik. Persze minden évszakban szép, ősszel, télen és tavasszal, no meg álmainkban is. S. Horváth Ildikó képgrafikus napokban megnyílt kiállítása ezt a kicsit álomszerű Balatont idézi fel a Puskás Tivadar Szakképző Iskola galériáján.
Bereményi kalappal és kalap nélkül
Bereményiről mindenki tud valamit. Bereményitől mindenki ismer valamit. Vagy a filmjeit, vagy a regényeit, novelláit, vagy a Cseh Tamás-féle dalszövegeit. Általában szeretik is Bereményit, a műveit és a személyiségét is. Legújabb, róla szóló, filmjének hivatalos bemutatója a napokban volt a Corvin Moziban, és valamivel előtte Szombathelyen is.
Németh Judit: Arkagyina önző, tehetséges és mégis védtelen
Nagyon vártuk, pénteken végre érkezik az idei évad első igazi premierje. Csehov Sirályát mutatja be a színház társulata Widder Kristóf rendezésében. Arkagyina szerepében Németh Juditot láthatjuk majd, akivel egy próba végeztével beszélgettünk szerepéről, Csehovról, a darabról, és persze az életről.
Fedák Sári és Szombathely színházi kultúrája
Fedák Sári, (1879-1955), magyar színművésznő, énekesnő, primadonna. Molnár Ferenc író második felesége. Az egyik legismertebb és legsikeresebb magyar előadóművész. Szombathelyen 1934 februárjában járt, és lépett fel több egymást követő napon át.
Heinrich von Kleist esete az eltört korsóval
Csehov után Kleist. A következő bemutató Kleist Az eltört korsó című darabja lesz október 7-én. A német drámaírás egyik legnagyobb alakja, és legnépszerűbb műve egészen biztosan felkelti a közönség érdeklődését. Igazi sikerdarab. Vígjáték, amely nem nélkülözi a társadalomkritikai elemeket sem. Az alábbiakban Kleistről foglaljuk össze, amit tudni fontos.
Orgonaművész a Notre-Dame-ból – hangverseny a Székesegyházban
A Martinus Orgonafesztivál első programja szeptember 13-án, kedden este fél nyolckor Tabajdi Ádám orgonaművész hangversenye lesz. A Vas megyéhez is kötődő neves, nemzetközi hírű művész német és francia darabokat, illetve áriratokat ad majd elő. A szombathelyi Székesegyház orgonáján játszani régi álma volt. A hangszerről, a darabokról, a zene fontosságáról beszélgettünk az orgonaművésszel.
Ne kérdezd, miért fáj – csak azt, hogy mit kezdhetsz vele!
A szombathelyi születésű Heimler Jenő, aki megjárta Auschwitzot, majd Buchenwaldot, a háború befejezése után a Manchesteri Egyetemen az első között szerez pszichiátriai szociális munkásként diplomát, és elkezdi fejleszteni saját társadalomintegrációs módszerét, amely Európában, Amerikában és Kanadában Heimler-módszer néven vált ismertté.
Trigorin, Trepljov, Irina, Nyina, avagy mit ígér nekünk a Sirály?
Egy hónap múlva a Sirály premierjével kezdődik az évad Szombathelyen. A Sirály mindig kihívás, Csehov, bármelyik darabját játszák is, mindig esemény. Nagy várakozás előzi meg, és nagyok persze az elvárások is. Színész, rendező és a néző egyaránt készül a Sirályra. Mi pedig megpróbáltuk felvázolni, amit gondolunk Csehovról, a Sirályról, s arról mit is jelenthet valójában?
Petőfi-emlékév – még nem késő beszélni róla
Az idei, és a jövő év elvileg Petőfiről kellett volna, kellene, hogy szóljon. A költő, aki mint tudjuk, vándorszínész is volt egy ideig, 200 éve született. Nem igazán a Petőfi-évforduló uralja jelenleg a közbeszédet. Ez talán nem is baj, egy csendesebb évforduló lehetőséget ad arra, hogy valódi értékekről, Petőfi szerepéről beszéljünk elsősorban. Azért Szombathely sem marad ki a sorból.
Slow animals – alkalom épülésre és lelassulásra
A Szombathelyi Képtár emeleti kiállítása ugyan még a nyár elején nyílt meg, de szeptember elejéig látogatható, többek között a Savaria Karnevál alatt is. S ha valaki ki akar szakadni kis időre a nyüzsgésből, le akar lassulni (slow), akkor erre nem talál jobb helyet és alkalmat, mint a Slow animals címet viselő kiállítást.
Száznegyvenkét éve, egy augusztusi napon
142 éve augusztus 9-én nyílt meg a szombathelyi Vas Megyei Nemzeti Színház a Széchenyi (ma Berzsenyi) téren. A nyitóműsor a lehető legpompásabb nyitánya volt a színház működésének, méltón a pillanat emelkedett hangulatához. A Himnusz után lépett színre Márkus Emília, hogy elmondja a bátyja ez alkalomra írott Prológját.
Kern András: Minden este minden újrakezdődik
Kern Andrást aligha kell bemutatnunk. Számtalan nagysikerű magyar film, színházi előadás főszereplője, rendezője, emlékezetes dalok előadója. Legutóbb a WSSZ-ben láthattuk a Kellékes címszerepében, néhány hét múlva pedig a Valódi hamisítvány karmeválszínházi előadásaiban játszik főszerepet. Kern András exkluzív interjút adott a Ráadásnak.
Fáklyásmenet, tánc reggelig Dérynével Szombathelyen
Régen minden jobb volt! Hányszor hagyja el szánkat ez a mondat, laza legyintés és nagy sóhaj kíséretében… Igen, a színészek és színésznők élete biztosan. Egészen máshogy viszonyult a korabeli sajtó, a kritika és persze a közönség is a művészekhez. Valódi rajongás, hódolat és tisztelet övezte Thália papjait.
Igazi jutalomjáték a csillagok alatt
Hamisítatlan jutalomjátéknak ígérkezik Stephen Sacks drámája, amelyben két fantasztikus színészt láthat a közönség a Megyeháza udvarán. Hernádi Judit és Kern András egy lakókocsiparkban találkozik egy üveg whiskey és egy Pollock-festmény társaságában. Hogy a kép valódi-e, augusztus végén kiderül.
A színészóriás Jávor Pál szombathelyi évei
A kultúrtörténetére oly büszke Szombathely szempontjából nem közömbös egy híres művész városhoz köthetősége. Ennek egyik érdekes eleme, hogy az Aradon született Jávor Pál, az 1930-40-es évek magyar mozijának férfi sztárja, Szombathelyen a Premontrei Gimnáziumban végezte tanulmányait.
Felettünk az ég boltozatja – egykori szabadtéri játszóhelyeink
Valódi hamisítvány címmel augusztus végén láthatjuk a Karneválszínház keretében Stephen Sacks vígjátékát, Hernádi Judittal és Kern Andrással a főszerepben. Az öt előadásnak a Megyeháza udvara ad ezúttal helyet, mi pedig megnéztük, egykoron Szombathelyen hol és milyen körülmények között voltak szabadtéri színházi játszóhelyek?
A vesztés művészete – Egy film az Alzheimerről
Jó, ha a fimmegosztók feltesznek egy régebbi mozit. A megmaradt Alice-nek című filmet láttam már. Tudtam, hogy tetszett. Meg akartam nézni megint. Ha volna kedvem ironizálni, azt is mondhatnám, hogy elfelejtettem a sztorit, de nincs. Főleg azért nem mondhatnék ilyet, mert a főhőse memóriazavarral küzdő egykor volt zseniális nyelvészprofesszor.
Sose halunk meg
A nyár a napon hasalás és a fűben fekvés ideje. Már akinek! Gondolnák és mondanák. És persze igazuk is lenne. Van, akinek összesen csak pár nap jut munka nélkül, másoknak szinte semmi. Mindegy mennyi a szabadidőnk, mindegy hol tudjuk azt eltölteni. A lényeg, hogy töltsük! Éljük meg! Élvezzük, amíg lehet!
Karády - Nardánál csempészték át a határon
Az ÁVH-s fekete autók érkezése mindennapos esemény volt Rákosi Magyarországán, ezért, amikor a Polyák családot 1951 februárjának végén elvitték, az okokról még senki sem tudott biztosat. Polyák Máriát három év hat hónapra a kalocsai börtönbe zárták, már sokan tudni vélték, hogy elítélése összefügg Karády Katalin nyugatra menekülésével.
Egy utcagyerek a Derkovitsról
Németh László Péter. Hatalmas hangja van. Ha a színpadon énekelni kezd, forgószél kerekedik, vagy inkább tornádó, a nézőtér utolsó soráig ér az energia és még tovább. Németh László Péter nagyon jó énekes. Energiabomba, sőt – ha nem lenne manapság ilyen nehéz beszélni erről – egy atomreaktor.
1
2
3
4
5
Weboldalunkon cookie-kat használunk, melyek célja, hogy teljesebb szolgáltatást nyújtsunk látogatóink részére.
megértettem